Demir Eksikliği Anemisi ( Kansızlığı )

Demir Eksikliği Anemisi ( Kansızlığı )

Demir eksikliği anemisi nedir?

 

Kansızlık kandaki kırmızı kan hücrelerinin düzeyinin normalden daha düşük olması durumunda oluşur. Demir eksikliği anemisi ( demir eksikliğine bağlı kansızlık ) ise kansızlığın en yaygın görülen çeşididir. Vücutta yeterli düzeyde demir olmadığı zaman oluşur. Vücut hemoglobin denilen bir protein yapımına ihtiyaç duyar. Bu protein oksijeni vücuda taşımakla görevlidir. Bu da aslında vücut fonksiyonlarının ve kasların uygun bir şekilde işlev görmeleri için gereklidir. Kanda yeterli demir olmadığı zaman vücut ihtiyacı olan oksijeni yeterince alamaz.

 

Demir eksikliği anemisi ( kansızlık ) durumu aslında toplumuzda yaygın bir durumdur. Fakat birçok kişi bu tür bir kansızlık yaşadığının farkında bile değildir.

 

Demir eksikliği anemisi ( kansızlık ) neden oluşur?

 

Demir eksikliği anemisi yani kansızlığın yaşanmasının birçok nedeni olabilir. Bu nedenler genelde şunlardır:

 

Demir yönünden eksik beslenme

 

Günlük beslenmede demir içeren besinlerden yeterince tüketilmediği zaman ve yanlış beslenme koşulları vücutta demir eksikliğine neden olur. Bu nedenle günlük beslenmede demir içeren besinleri mutlaka tüketmek gerekir. Özellikle kırmızı et, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler demir yönünden zengindir.

 

Demir özellikle hamilelik dönemindeki kadınlarda ve küçük çocuklarda oldukça ihtiyaç duyulan bir mineraldir. Çocukların hızlı büyümesi ve gelişimi için gereklidir. Hamile kadınlarda ise anne adayının demir stoklarının bir bölümünü anne karnındaki bebek tükettiği için kadınların hamilelik döneminde demire daha fazla ihtiyacı olur.

 

Hamilelik veya adetlere bağlı kan kaybı

 

Bebek doğurma çağındaki kadınlarda demir eksikliği anemisin en yaygın nedeni adet kanamaları ve doğum sırasındaki kanamalardır.

 

İç kanama

 

Çeşitli hastalılar iç kanamaya neden olabilir. bu da demir eksikliği anemisi yaşanmasına yol açabilir. Örneğin kolon ve bağırsaklardaki polipler, kolon kanseri, mide ülseri gibi durumlar demir eksikliği anemisine neden olabilir. ayrıca düzenli olarak aspirin kullanan kişilerde de mide de kanama görülebilir.

 

Demir emiliminde eksiklik

 

Bazen çeşitli hastalıklardan dolayı demir emilimi azalır. Yani siz diyetinizde yerince demir içeren besinlerden tüketseniz bile çölyak hastalığı, bağırsak ameliyatı ( gastrik bypass gibi ) vücutta demir emilimi düzeyini azaltabilir.

 

Demir eksikliği anemisi açısından kimler risklidir?

 

Normalde kansızlık durumu hemen herkeste yaygın yaşanabilecek bir durumdur. Fakat bazı kişilerde demir eksiliği anemisi ( kansızlığı ) daha yaygın yaşanabilir. Bu kişiler diğerlerine göre daha risklidir:

 

Bebek doğurma çağındaki kadınlar

Hamile kadınlar

Kötü beslenen insanlar

Sık sık kan bağışında bulunanlar

Bebekler ve çocuklar ( özellikle erken doğan bebekler )

Vejetaryenler ( Et yemedikleri için etin yerine demir zengini bir besin tüketmeyen vejetaryenler )

 

Eğer siz de bu riskli grupta yer alıyorsanız veya demir eksikliği yaşadığını düşünüyorsanız gerekli testler, teşhis ve çözüm için hekiminize başvurmanız iyi olacaktır.

 

Demir eksiliğine bağlı kansızlıkta hangi belirtiler görülür?

 

Demir eksiliği anemisi aşağıdaki belirtilerle kendisini gösterir. Bu belirtiler orta düzeyde olabileceği gibi şiddetli de olabilir.

 

Genel bir bitkinlik

Güçsüzlük

Cilt solgunluğu

Nefes darlığı

Baş dönmesi

Bacaklarda karıncalanma

Dilde şişme ve yara

Kalp atışlarında düzensizlik veya hızlanma

Tırnaklarda kırılmalar

Baş ağrısı

 

Kadınlarda demir eksikliğine bağlı anemi ( kansızlık )

 

Kadınlar hamilelik, adet kanamaları ve rahim miyomlar nedeniyle demir eksiliği anemisi yaşamaya daha yatkındır.

 

Bebek doğurma çağındaki kadınların %20 sinde demir eksiliği anemisi görülür. Hamile kadılar demir eksikliğine bağlı kansızlık yaşamaya yatkındır. Çünkü anne karındaki gelişen bebeğin de demire ihtiyacı vardır.

 

Demir eksiliği anemisi hangi komplikasyonlara yol açar?

 

Aslında demir eksikliği anemisi vakalarının çoğu hafif şekilde seyreder ve bir komplikasyona yol açmaz. Durum genelde kolayca iyileştirilebilir. Falar eğer anemi yani kansızlık veya demir eksikliği durumu tedavi edilmezse aşağıdaki sorunların oluşmasına neden olabilir:

 

Kalp atışlarında hızlanma veya düzensizlik

Hamilelik komplikasyonları ( Erken doğum, düşük ağırlıklı doğan bebek. Birçok hamile kadın hamilelik döneminde demir desteği almaktadır. )

Bebeklerde ve çocuklarda gelişim gerilikleri

 

Demir eksikliği anemisi nasıl tedavi edilir?

 

Demir eksiliği anemisi demir destekleri alarak ve diyette demir içeren besinlere yer vererek tedavi edilebilir. Diyette özelikle kırmızı et, koyu ve yeşil yapraklı sebzeler, kurutulmuş meyveler, demir katkılı kahvaltılık gevreklere ve kuruyemişler gibi demir yönünden zengin besinlere yer verilmelidir.

 

Ayrıca vücudun demi emilimini artırmak için demir içeren besinlerin yanında C vitamini içeren besinleri de tüketmek gerekir. Çünkü C vitamini demirin emilimini artırır. C vitamini kaynağı olarak portakal suyu gibi turunçgil meyvelerinin suyu içilebilir.

 

Ağır adet kanamalarından kaynaklanan kansızlık durumunda ise demir destekleri pek işe yaramaz. Bunun için hekim doğum kontrol hapı reçete edebilir. Bu adet kanamalarını azaltabilir.

 

Çok şiddetli yaşanan demir eksikliği anemisi vakalarında ise kan nakli de gerekli olabilir.

 

Demir eksikliği anemisi nasıl önlenir?

 

Diyette demir içeren besinlerin eksikliğinden dolayı demir eksikliğine bağlı kansızlık gelişmesini önlemenin yolu demir zengini besinlerden tüketmektir. Ayrıca vücudun demir emilimini artırmak içinde C vitamini içeren besinleri de tüketmek gerekir.

 

Emziren anneler ise bebeklerinde demir eksiliğini önlemek için bebeklerini sık sık ve düzenli emzirmelidir.

 

Demir içeren besinler

 

Kırmızı et

Fasulyegiller

Balkabağı ve kabak çekirdeği

Yapraklı sebzeler ( ıspanak v.b. )

Kuru üzüm ve diğer kurutulmuş meyveler

Yumurta

İstiridye, sardalye, karides gibi denir ürünleri

Demir katkı kahvaltılık gevrekler

 

C vitamini içeren besinler

 

Portakal, greyfurt, kivi, guava, papaya, mango, ananas, kavun, çilek

Brokoli

Kırmızı ve yeşilbiber

Brüksel lahanası

Karnabahar

Domates

Yapraklı sebzelerSağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu