Çocuklarda Kızamık Hastalığı

Çocuklarda Kızamık Hastalığı

Kızamık döküntülü ve bulaşıcı bir hastalıktır. Döküntülü hastalıklar içinde en şiddetli olanıdır. Hastalığın en ileri durumlarında zatürre ve beyin iltihabı gibi durumlara da yol açabilmektedir. 6 aydan önceki bebeklerde nadiren görülür. Çünkü anneden alınan antikorlar bebeği kızamık hastalığına karşı korur.

 

Hastalık çocuğa yakın temas ve damlacıklar yoluyla geçer. Hastalığın bir kuluçka dönemi vardır. Hastalık virüsü vücuda girdikten takribi 10 gün sonra belirtilerini göstermeye başlar.

 

Kızamık hastalığı kızamık aşısının yaygınlaşmasıyla birlikte daha da azalma eğilime girmiştir. Kızamık hastalığı okul öncesi çocuklarda daha sık görülür ve salgın halinde görülebilir. Bir kere kızamık geçirildikten sonra vücut hastalığa karşı bağışıklık kazanır ve bir daha görülmez.

 

Kızamık hastalığın belirtileri nelerdir?

 

Belirtileri kendisini evreler halinde gösterir.

 

İlk 2 gün burun akıntısı, ateş, gözlerde sulanma ve kızarma, gözde acıma, öksürük olur. Işığa karşı hassasiyet gösterebilir.

3. gün ağız içinde beyaz nokta şeklinde lekeler görülür.

4. gün bu belirtilerden sonra deride döküntüler oluşmaya başlar. Döküntüler alın ve ense bölgesinde başlar. Sonra vücuda yayılır. Döküntüler hafif kabarık ve kırmızıdır.

 

Kızamık hastalığı ayrıca çocukta kimi zaman başka komplikasyonlara da yol açabilir. Bunlar orta kulak iltihabı, beyin iltihaplanması ve zatürredir. Özellikle kızamık geçiren süt çocuklarında orta kulak iltihabı görülebilir. Zatürre de özelikle iyi bir bakım sağlanamayan, beslenmesine dikkat edilmeyen çocuklarda öldürücü olabilmektedir.

 

Kızamık hastalığının tedavisi nasıldır?

 

Kızamık hastalığında döküntüler görüldükten sonra 1 hafta kadar devam eder ve sonra kendi kendine kaybolmaya başlar. Çocuğun ateşini düşürmeye yönelik olarak bol sıvı almasını sağlamalıdır. Çocuğun iyice dinlendirilmesi de önemlidir.

 

Hekim çocukta kızamık hastalığından dolayı ortaya çıkan yan etkilerin giderilmesi için gerekli önlemleri alır ve yan etkileri giderici tedaviyi yapar. Örneğin görülen ateş için hekim tarafından ateş düşürücü önerilir. Burun akıntısı için burun damlası önerilebilir. Öksürük için ise oda nemlendirilir, bitkisel çay ve ılık su içirilebilir. Gözdeki acıma için ılık su ve pamukla göze masaj yapılır.

 

Bebeği kızamık hastalığına karşı korumak için aşı takvimindeki aşılamaları düzenli olarak yaptırılmalıdır. Aşı çocuk için %95 kadar koruma sağlar.

 

Kızamık hastalığında görülebilecek zatürre, orta kulak iltihabı, beyin iltihabı gibi komplikasyonlara göre de hekim tarafından ilaç tedavisi yapılır.

 

Kızamık aşısının da bazı yan etkileri olabilmektedir. Aşılama sonrası ateş, döküntü görülebilir. Ateş aşı sonrası çocukların yaklaşık %10’unda, döküntü ise yaklaşık %5’inde görülür.

 

Ayrıca kızamık hastalığın tedavisinde A vitamini içeren besinlerin ya da A vitamini takviyesinin alımı da önem kazanmaktadır.

 

Çocuğun ışığa karşı hassasiyet gösterme ihtimaline karşı ışığın olmadığı hafif karanlık bir odada durması daha rahat hissetmesini sağlayabilir.

 

Kızamık hastalığı için acil durumlar nelerdir?

 

Aşağıdaki durumlarda çocuğu acilen hekime göstermek gerekecektir.

 

1. Çocuğun ateşin 39 derece ve üzerinde seyretmesi

2. Döküntüleri 4 gün ve daha uzun süre devam etmesi

3. İyileşme sürecinde tekrar eski durumun dönmesi

4. Soluk alıp vermede sorun yaşaması

5. Hırıltılı nefes alıp vermeAnne ve Çocuk

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Yapılan araştırmalara göre vajinal progesteron kullanımı kısa serviksli veya ikiz bebek bekleyen hamile kadınlarda erken doğum, hamilelik komplikasyonları ve hamilelikte ölüm gibi riskleri azaltmaktadır.   Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre 37. hamilelik haftasından önce olan herhangi bir doğum olarak kabul edilmektedir. Erken doğumların bebek ölüm riskini büyük ölçüde artırdığı bilinmektedir. Erken doğum ayrıca bebeklerde uzun dönemde...
Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni doğan bebeklerin cildi oldukça hassastır ve özel bir ilgi gerektirir. Ayrıca yeni doğan bebeklerin cilt bakımında da bazı önemli hususlara dikkat etmek gerekir. Eğer siz de yeni doğum yapmış bir anneyseniz bebeğinizin cilt bakımında aşağıdaki genel kurallara uymanızda fayda vardır. Bunun yanında birçok yeni doğum yapmış anne bebeğin göbek kordonunun bakımı, bebeğin banyosu, pişik, bebek losyonlarının güvenli olup olmadığı konularını merak...
Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük yapmak kadınlar için baş edilmesi zor olan bir durumdur. Bir kadın için düşük sonrası süreç stresli geçebilir. Düşük yapan birçok kadının merak ettikleri konularda birisi de Düşük yaptıktan sonra ne zaman tekrar hamile kalınabilir? Tekrar hamilelik için nelere dikkat edilmeli? Düşük sonrası tekrar hamilelik için en iyi zaman nedir? gibi konular oldukça merak edilmektedir. Tüm bu soruların ve diğer merak edilenlerin yanıtını bu yazımızda...
Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf ezmesi tam tahıllar grubunda olan bir besindir. Yulaf ezmesi oldukça sağlıklı ve besin değeri yüksek bir besin olmasının yanında emziren anneler için anne sütünü artıran bir faydası da vardır. Emziren annelerin sağlıklı diyetinde yulaf ezmesi bulunmalıdır.   Emziren anneler için yulaf ezmesinin faydaları   1. Yulaf ezmesi oldukça besleyici bir besindir. Protein, vitamin ve mineral zenginidir. Demir, çinko, manganez ve kalsiyum açısından da zengindir....
Neden Tombul Organik Tarhana?

Neden Tombul Organik Tarhana?

Üretiminde lezzetinden asla ödün vermeden, hiçbir katkı maddesi kullanmadan, tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretim yapılmaktadır.   Tarhanamızın üretiminde; Buğday unu, taze kırmızı biber (kapya), taze domates yoğurt, nane, soğan ve hamur mayası katılarak fermantasyona bırakılır. Daha sonra kurutma ranzalarına serilerek, doğal hava sirkülasyonu ile güneş görmeden kurutulan Tombul Organik Bebek ve Çocuk Tarhanası değirmende öğütülüp...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu