Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Rehberi

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Rehberi

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar yine böyle bir hastalık bulaşan bir kişiyle cinsel ilişki yoluyla geçer. Hastalık ağız, anüs, vajina veya penis yoluyla geçebilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar tedavi gerektiren ciddi hastalıklardır. HIV virüsü gibi bazı hastalıklar ise iyileştirilemeyebilir ve ölümcül olabilir. Bu hastalıklar hakkında nasıl önlenebileceği konusunu iyi bilmek ve önlemleri almak gerekir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar genital herpes, genital siğiller, hepatit b, klamidya, frengi, bel soğukluğu ve daha birçok hastalığı içerir.

Cinsel yolla bulaşan bu hastalıkların genel olarak belirtileri:

Bazen cinsel yolla bulaşan hastalıklar belirti vermeyebilir. Fakat genelde belirtileri aşağıdaki gibidir.

Ağız, anüs, vajina ve peniste siğiller, yara veya şişkinlik

Penis veya vajina yakınında kızarıklık veya şişkinlik

Cilt döküntüsü

Kilo kaybı

Gece terlemeleri

Ağrı, acı, ateş, üşüme ve titreme

Penis veya vajinadan akıntı gelmesi

Düzensiz adet kanamaları ve normalden daha fazla kan gelmesi

Cinsel ilişkide ağrı ve acı

Penis veya vajina yakınında şiddetli kaşıntı

Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğu nasıl anlaşılır?

Eğer yukarıdaki belirtiler varsa hekime danışılmalıdır. Hekim cinsel yolla bulaşan bir hastalık olup olmadığını test edecektir. Hekimin tedavisi de hastalığı iyileştirmeye, belirtileri azaltmaya ve yayılmasını önlemeye yönelik olabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalık tedavisi

Birçok cinsel yolla bulaşan hastalığın tedavisinde antibiyotikler kullanılır. Eğer antibiyotik verildiyse belirtiler geçse bile ilacı hekimin belirttiği süreyle kullanmak gerekir. Hatta tam iyileşme olsa bile ilacı bırakmadan önce hekime danışmalıdır.

Ayrıca hekim dışında hiç kimsenin tavsiye ettiği ilacı kullanmamalıdır. Eğer böyle bir durum olursa hastalığın tedavisi güçleşebilir. Kullanılan ilacı da bir başkasıyla paylaşmamak gerekir. Herkesin kendi kişisel durumuna uygun bir ilaç kullanımı söz konusu olabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için

Aşağıdaki bazı temel adımları uygulayarak önlem almak cinsel yolla bulaşan hastalıklar için korunma sağlayacaktır.

Cinsel ilişki tamamen güvenli olmalı ve eşlerden birinde cinsel yolla bulaşmış bir hastalık varsa cinsel ilişkiden kaçınmalıdır.

Cinsel ilişkide lateks kondom kullanılmalıdır.

Birden fazla kişiyle cinsel ilişkiden kaçınmalıdır. Aksi halde cinsel yolla hastalık bulaşma riski artar.

Cinsel ilişkide monogami en iyisidir.

Zaman zaman cinsel yolla bulaşan hastalık riskine karşı kontrol yaptırmalıdır.

Cinsel ilişkiden önce alkol ve uyuşturucu madde kullanılmamalıdır. Bu tür şeyler kondom kullanılmasını azaltan bir etkendir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında bilgili olmalı ve belirtilerini bilmelidir.

Cinsel yolla bulaşan hastalığın yayılmasını önlemek için

Eğer böyle bir hastalık varsa tedavi olana ve iyileşene kadar cinsel ilişkiden kaçınmalıdır.

Tedavi için hekimin belirttiklerine kesinlikle uyulmalıdır.

Hekim cinsel ilişki için onay vermediği sürece cinsel ilişkiden kaçınmalıdır.

Eşlerden ikisinin de cinsel yolla bulaşan hastalık bakımından güvenli olmaları beklenir.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu