Bebekte Pişik Önleme Ve Tedavisi

Bebekte Pişik Önleme Ve Tedavisi

Çeşitli alerjik reaksiyonlar, bebek bezinin çok uzun süre değişmeden kalması, katı gıdalara geçiş v.b. daha birçok etken bebeklerde pişiğe yol açabilir.

Bebekte pişiği önlemek için

1. Özellikle yeni doğan bebeklerin bezini sık sık değiştirmek gerekir. Sık beslendikleri için altlarını daha sık kirletirler. Uzun süre değişmeyen bebek bezi pişiğe yol açar.

2. Bebek bezini değiştirirken altını temizlendikten sonra kısa bir süre kurumasını beklemek iyi olur. Altı kuruyken değiştirmekte fayda vardır.

3. Bebeğin bezini değiştirirken altını temizlerken kokmayan yumuşak bir sabun ve ılık bir temizleme bezi kullanılmalıdır. Parfüm ve deodorant içeren sabunlar bebeğin cildi için tahriş edici olabilir.

4. Bebeğin altını temizlemek için ıslak bebek mendili kullanılıyorsa bu ıslak mendil parfüm, alkol ve kimyasallar içermemelidir.

5. Bebeğin elbiseleri ve bezleri yıkanırken yumuşatıcı, anti statik ürünler ya da parfüm içeren sabunlar kullanmaktan kaçınmalıdır. Bu maddeler bebeğin cildini tahriş edebilir.

6. Bebekte pişiği daha da kötüleştirebilecek besinleri yedirmekten kaçınmalıdır. Bu konuda bebeğin hekimine danışmakta fayda vardır.

7. Bebeğin altını sürekli bağlamak da gerekmeyebilir. Zaman zaman bebeğin altını bağlamadan öylece bırakmak da pişikleri önlemede yardımcı olur.

8. Bebeğin altını değiştirirken pişik önleyici krem kullanmak faydalı olur.

Bebekte pişik tedavisi

Çinko oksit içeren otc kremler bebekte pişiği geçirmede yardımcı olabilir.

Alerjik reaksiyonlar için topikal steroid krem ya da merhem pişiği hafifletebilir.

Bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanan bebek bezi pişiği parlak kırmızı görünürler ve bazen su toplayabilir. Bunun için tıbbi bir tedavi gerekir. Bebeğin hekimine görünmek gerekir. Hekim bu durumda bir antibiyotik reçete edebilir.

Bebek bezi pişiği eğer mantar enfeksiyonundan kaynaklanıyorsa bebeğin hekimi otc topikal mantar kremi verebilir.

Bebeğin altı pişik olmuşsa kirlenmiş bezi attıktan sonra bezini yenisiyle bir süre değiştirmeden öylece bırakmak daha rahatlatıcı olur.Anne ve Çocuk

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Yapılan araştırmalara göre vajinal progesteron kullanımı kısa serviksli veya ikiz bebek bekleyen hamile kadınlarda erken doğum, hamilelik komplikasyonları ve hamilelikte ölüm gibi riskleri azaltmaktadır.   Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre 37. hamilelik haftasından önce olan herhangi bir doğum olarak kabul edilmektedir. Erken doğumların bebek ölüm riskini büyük ölçüde artırdığı bilinmektedir. Erken doğum ayrıca bebeklerde uzun dönemde...
Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni doğan bebeklerin cildi oldukça hassastır ve özel bir ilgi gerektirir. Ayrıca yeni doğan bebeklerin cilt bakımında da bazı önemli hususlara dikkat etmek gerekir. Eğer siz de yeni doğum yapmış bir anneyseniz bebeğinizin cilt bakımında aşağıdaki genel kurallara uymanızda fayda vardır. Bunun yanında birçok yeni doğum yapmış anne bebeğin göbek kordonunun bakımı, bebeğin banyosu, pişik, bebek losyonlarının güvenli olup olmadığı konularını merak...
Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük yapmak kadınlar için baş edilmesi zor olan bir durumdur. Bir kadın için düşük sonrası süreç stresli geçebilir. Düşük yapan birçok kadının merak ettikleri konularda birisi de Düşük yaptıktan sonra ne zaman tekrar hamile kalınabilir? Tekrar hamilelik için nelere dikkat edilmeli? Düşük sonrası tekrar hamilelik için en iyi zaman nedir? gibi konular oldukça merak edilmektedir. Tüm bu soruların ve diğer merak edilenlerin yanıtını bu yazımızda...
Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf ezmesi tam tahıllar grubunda olan bir besindir. Yulaf ezmesi oldukça sağlıklı ve besin değeri yüksek bir besin olmasının yanında emziren anneler için anne sütünü artıran bir faydası da vardır. Emziren annelerin sağlıklı diyetinde yulaf ezmesi bulunmalıdır.   Emziren anneler için yulaf ezmesinin faydaları   1. Yulaf ezmesi oldukça besleyici bir besindir. Protein, vitamin ve mineral zenginidir. Demir, çinko, manganez ve kalsiyum açısından da zengindir....
Neden Tombul Organik Tarhana?

Neden Tombul Organik Tarhana?

Üretiminde lezzetinden asla ödün vermeden, hiçbir katkı maddesi kullanmadan, tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretim yapılmaktadır.   Tarhanamızın üretiminde; Buğday unu, taze kırmızı biber (kapya), taze domates yoğurt, nane, soğan ve hamur mayası katılarak fermantasyona bırakılır. Daha sonra kurutma ranzalarına serilerek, doğal hava sirkülasyonu ile güneş görmeden kurutulan Tombul Organik Bebek ve Çocuk Tarhanası değirmende öğütülüp...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu