Bebeklerde Kabızlık Ve Çözüm Yolları

Bebeklerde Kabızlık Ve Çözüm Yolları

Bebeklerde kabızlık en yaygın görünen sorunlardan birisidir. Kabızlık anne sütüyle beslenen veya emzirilen bebeklerde bile görülebilmektedir. Hatta düzenli olarak emzirilen bebekler bile hafta sadece bir defa katı dışkılarını yapabilmektedirler. Şiddetli kabızlık durum ise nadiren de olsa tıbbi bir sorundan dolayı kaynaklanabilir. Bebeğin yaşadığı kabızlık belirtileri gerçek bir kabızlık da olmayabilir.

 

Bebeğin kabız olduğu nasıl anlaşılır?

 

Bebekte kabızlık olduğunu anlamak için bağırsak hareketlerinin sıklığına ve durumuna bakmak gerekir. Eğer bebek her 4 – 5 saatte 1 defa katı dışkısını yapıyorsa, katı dışkısı yumuşak ve kolay geliyorsa bu normal olarak kabul edilir. Eğer dışkısını yaparken zorlanıyorsa, kanlı, koyu ve sert geliyorsa, rahatsız görünüyorsa ve 5 saat içinde en az 1 defa katı dışkısını yapmadıysa kabız olarak kabul edilir.

 

Bebeğin kabızlığı nasıl hafifletilir?

 

Eğer bebeğiniz kabızsa veya kabızlık belirtileri varsa aşağıdaki çözüm yollarını uygulayarak kabızlığını hafifletebilirsiniz.

 

1. Eğer bebeğinizi mamayla besliyorsanız bebeğinizin mamasını değiştirin, farklı bir mama markasını deneyin. Eğer bebeğinizi emziriyorsanız emzirmeye devam edin ve daha sık aralıklarla emzirin. Bebeğinizin mamasının değiştirilmesi konusunda bebeğinizin hekimine de danışın.

 

2. Bebeğinizdeki kabızlığı hafifletmek için mamasının için biraz kuru erik veya armut suyu ekleyin. Eğer bebeğiniz 4 aylıktan daha büyükse biraz fazladan su da eleyebilirsiniz. Fakat bunu günde 50 ml’den fazla eklemeyin.

 

3. Bebeğinizin yaşadığı kabızlığına gerçek bir kabızlık olmayabileceğini de unutmayın. Bu nedenle kimi zaman bebekteki kabızlık belirtileri için bir şey yapmaya gerek bile olmaz.

 

4. Bebeğinizdeki kabızlık için bağırsak hareketlerini canlandırmanız gerekir. Bunun için ona biraz egzersiz yaptırın. Bebeğinizi sırt üstü uzatın ve bacaklarını pedal çeviri gibi ileri ve geri oynatın. Bebeğiniz emeklemeye başladıysa odanın çevresinde bir iki tur attırın.

 

5. Bebeğinizde kabızlığa neden olan bazı besinler de olabilir. Bebeğinizin diyetinden muz ve demir katkılı besinleri çıkartın. Bebeğinizin bağırsak hareketleri normale döndükten sonra bunları yine diyetine ekleyebilirsiniz.

 

6. Bebeğinizi katı besinleri almaya başladıysa lif tüketimini artırın. Yulaf ezmesi ve arpa iyi bir lif kaynağıdır ve bebeğinizin bağırsak hareketlerine yardımcı olarak kabızlığına iyi gelirler. Kayısı, şeftali, bezelye, fasulye, armut ve erik gibi besinler bebeğinizin katı dışkısını yumuşatarak daha kolay yapmasına yardımcı olurlar.

 

7. Bebeğinizdeki kabızlık sorunu için bebeğinizi biberonuna 1 çay kaşığı kadar mısır şurubu ekleyin. Mısır şurubu katlı dışkısını yumuşatarak daha kolay yapmasına yardımcı olur.

 

8. Bebeğinizdeki kabızlığı iyileştirmek için bir otc ürün kullanmak istiyorsanız bu konuda bebeğinizin hekimine danışmalısınız. Hekim bebeğiniz için güvenli olan bir dışkı yumşatıcı verebilir. Bunu son çare olarak kullanın.Anne ve Çocuk

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Yapılan araştırmalara göre vajinal progesteron kullanımı kısa serviksli veya ikiz bebek bekleyen hamile kadınlarda erken doğum, hamilelik komplikasyonları ve hamilelikte ölüm gibi riskleri azaltmaktadır.   Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre 37. hamilelik haftasından önce olan herhangi bir doğum olarak kabul edilmektedir. Erken doğumların bebek ölüm riskini büyük ölçüde artırdığı bilinmektedir. Erken doğum ayrıca bebeklerde uzun dönemde...
Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni doğan bebeklerin cildi oldukça hassastır ve özel bir ilgi gerektirir. Ayrıca yeni doğan bebeklerin cilt bakımında da bazı önemli hususlara dikkat etmek gerekir. Eğer siz de yeni doğum yapmış bir anneyseniz bebeğinizin cilt bakımında aşağıdaki genel kurallara uymanızda fayda vardır. Bunun yanında birçok yeni doğum yapmış anne bebeğin göbek kordonunun bakımı, bebeğin banyosu, pişik, bebek losyonlarının güvenli olup olmadığı konularını merak...
Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük yapmak kadınlar için baş edilmesi zor olan bir durumdur. Bir kadın için düşük sonrası süreç stresli geçebilir. Düşük yapan birçok kadının merak ettikleri konularda birisi de Düşük yaptıktan sonra ne zaman tekrar hamile kalınabilir? Tekrar hamilelik için nelere dikkat edilmeli? Düşük sonrası tekrar hamilelik için en iyi zaman nedir? gibi konular oldukça merak edilmektedir. Tüm bu soruların ve diğer merak edilenlerin yanıtını bu yazımızda...
Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf ezmesi tam tahıllar grubunda olan bir besindir. Yulaf ezmesi oldukça sağlıklı ve besin değeri yüksek bir besin olmasının yanında emziren anneler için anne sütünü artıran bir faydası da vardır. Emziren annelerin sağlıklı diyetinde yulaf ezmesi bulunmalıdır.   Emziren anneler için yulaf ezmesinin faydaları   1. Yulaf ezmesi oldukça besleyici bir besindir. Protein, vitamin ve mineral zenginidir. Demir, çinko, manganez ve kalsiyum açısından da zengindir....
Neden Tombul Organik Tarhana?

Neden Tombul Organik Tarhana?

Üretiminde lezzetinden asla ödün vermeden, hiçbir katkı maddesi kullanmadan, tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretim yapılmaktadır.   Tarhanamızın üretiminde; Buğday unu, taze kırmızı biber (kapya), taze domates yoğurt, nane, soğan ve hamur mayası katılarak fermantasyona bırakılır. Daha sonra kurutma ranzalarına serilerek, doğal hava sirkülasyonu ile güneş görmeden kurutulan Tombul Organik Bebek ve Çocuk Tarhanası değirmende öğütülüp...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu