Ayak Mantarı Ve Belirtileri

Ayak Mantarı Ve Belirtileri

Mantarlar bir tür canlı mikroorganizmalardır. Mantar hastalığı bulaşıcı bir cilt hastalığıdır. Ayak mantarları daha çok sıcak, nemli ve karanlık ortamda oluşur. Ayağın uzun süre havasız kalması ve hava almayı engelleyen türde ayakkabılar özellikle ayak mantarlarının oluşmasını daha kolay hale getirir. Parmak araları, topuk ve ayakaltı ayak mantarı oluşumunun en fazla görüldüğü yerlerdir.

Ayak mantarının belirtileri nelerdir?

İnsanı çok rahatsız edecek şekilde kaşıntı, su dolu kabarcıklar, kızarıklık ve kaşımayı takip eden kanamalar, döküntüler görülür. Ayak tabanlarında ise özellikle kepeklenme oluşur. Eğer mantar oluşumu daha ileri durumdaysa deride soyulmalar gözükür. Ayak mantarı eğer tırnağa da sirayet etmişse tırnakta kalınlaşma ve renk değişimleri olur. Zaman içinde tırnak kayıpları meydana gelir.

Ayaklarda görülen döküntüleri sadece ayak mantarına yormamak gerekir. Çünkü bu döküntüler başka bir hastalığın habercisi olabilir. Örneğin sedef hastalığı, alerjik hastalıklar gibi hastalıkların işareti olabilir.

Ayak mantarının tedavisi nasıldır?

Ayak mantarının tedavisinde kremler kullanılır. Mantarın ilk aşamalarında ilerlemeyi durdurmak için pudra sürülür. Ayak mantarının mutlaka tedavi edilmesi ve geç kalınmaması gerekir. Çünkü ayakta görülen mantarın cildin diğer bölümlerine de yayılma riski bulunmaktadır.

Ayak mantarını önlemek için neler yapılabilir?

1. Ayak temizliği çok önemlidir ve düzenli olarak yıkanmalıdır.
2. Çoraplar günlük olarak değiştirilmelidir. Ayrıca yıkanırken oldukça sıcak suda yıkanmalıdır. Pamuklu çoraplar tercih edilmelidir.
3. Banyo sonrası veya ayaklar yıkandıktan sonra ayaklar ve parmak araları iyice kurutulmalıdır
4. Havuz, spor salonlarındaki umumi duşlar gibi umumi olarak kullanılan yerlerde terlik giyilmelidir.
5. Ayakkabıları sık ve iyi bir şekilde havalandırmalıdır. Mümkünse başka ayakkabılar var ise dönüşümlü olarak giyilmelidir. 1 gün arayla dönüşümlü olarak giyinmek daha isabetli olacaktır.
6. Başkasına ait çorap, ayakkabı, terlik gibi kişisel şeyler kullanılmamalıdır.
7. Yazın çok kalın çoraplar giyilmemelidir ve çoraplar da hava alacak şekilde olmalıdır.
8. Mümkünse ayakkabılar da hava alacak şekilde olmalıdır. Özellikle sıcak yaz aylarında bu gereklilik haline gelir. Çünkü bu tür ayakkabılar ayakların da hava almasına yardımcı olurlar.
9. Mantarlar evcil hayvan besleyen kişilerde diğerlerine göre daha fazla görülür. Mümkünse evlerde evcil hayvan beslenmemelidir.
10. Toprağa ve kumlara çıplak ayaklarla da basmamak gerekir. Çünkü bu tür ortamlarda mantarlar üreyebilmektedir.
11. Ev ortamında da ortak kullanılan alanlarda ve kişisel eşyaların kullanımı konusunda titiz davranılmalıdır.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu