Akne Nedenleri

Akne Nedenleri

Akne ciltteki yağ bezleri fazla çalıştığı zaman olur. Yağ tabakası cildi koruyan ve cildin yağ ihtiyacını gideren doğal bir tabakadır. Fakat ciltteki bu doğal yağ oluşumunu sağlayan yağ bezlerinin aşırı derecede çalışmasından dolayı ciltteki gözenekler kapanabilir ve zaman içinde akne oluşumları ve iltihaplanmalar görülebilir.

 

Cilt aknelere neden olan etkenler genelde aşağıdaki gibidir?

 

Kalıtım: Ciltte akne oluşumlarının nedenleri arasında kalıtımsal faktörler de bulunmaktadır. Ebeveynlerinde akne sorunu olan kişilerde akne görülme riski daha fazladır.

 

Besinler: Genelde akne oluşumlarında fastfood besinlerin, çikolatanın yağlı ve kızartılmış besinlerin bir etken oldukları bilinir. Fakat yapılan araştırmalar süt ürünlerinin ve glisemik indeksi yüksek besinlerin bunlardan daha fazla risk oluşturduğunu göstermektedir.

 

Kir: Ciltteki kirler cilt gözeneklerini tıkayarak akne oluşumlarına neden olabilir. Bu nedenle cildi her gün 2 – 3 defa yıkamak akneleri önlemede fayda sağlar. Diğer yandan cildi sık sık yıkamak ise cildi kurutarak tahriş olmasına neden olabilir.

 

Hormonlar: Birçok kadında akne sorunları hormonal olarak patlak verebilir. Bazı ağızdan alınan kontaseptif haplar akneyi hafifletebilir.

 

Kozmetik ürünler: Kozmetik ve cilt bakım ürünleri kimi zaman ciltteki gözenekleri tıkayabilir. Özellikle iyi kullanılmadıklarında ve makyaj malzemeleri gibi ürünler ciltte uzun süre kaldıklarında…. Makyaj malzemeleri gibi ürünleri cilde uyguladıktan sonra uzun süre ciltte bekletmemeli ve cildin temizliğini yapmalıdır. Ayrıca bu kozmetik ve cilt bakım ürünlerinde su bazlı veya yağ içermeyen ürünler akneyi önlemede daha iyi bir seçenektir.

 

Cilde uygulana baskılar: Bazı akne sorunu olan kişilerde kullandıkları kask gibi şeyler nedeniyle cilde uygulanan baskıdan dolayı akne sorunu tetiklenebilmekte ve sorun daha da kötüleşebilmektedir.

 

İlaçlar: Bazı ilaçlar akneyi daha da kötüleştirebilir. Fakat çoğu akne vakalarında ilacın etkisi yoktur.

 

Bazı meslekler: Endüstriyel ürünlere maruz kalınan bazı mesleklerde cildin doğal yağ tabakası zarar görerek akneye neden olabilirler.
Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu