Agorafobi, Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Agorafobi, Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Agorafobi nedir ve agorafobik kişilerin özellikleri nelerdir?

 

Agorafobi açık alan fobisi veya alan korkusu olarak adlandırılmaktadır. Agorafobide yani agorafobik bir kişi korkularından dolayı kendini dış dünyadan soyutlamaya meyillidir. Agorafobisi olan kişilerin genel özellikleri şunlardır:

 

Agorafobik kişi otobüs, tren, uçak, gemi gibi tolu taşıma araçlarına kalabalık dolayısıyla binmekten çekinir.

Geniş ve açık alan korkusu vardır.

Kapalı alanlarda kalmak istemez. ( mağaza, sinema, tiyatro v.b. alanlar )

Evin dışında yalnız kalmaktan korkar.

 

Korku insanlar için doğal ve gerekli bir duygudur. Fakat agorafobi düzeyindeki korkular bir soruna işaret eder ve bu konuda kişinin profesyonel bir yardım alması gerekir. Örneğin evden dışarı çıkmak bile bu kişiler için dehşet verici olabilir. Diğer yandan agorafobi tedavi edilebilir bir sorundur.

 

Agorafobi neden oluşur?

 

Agorafobinin neden ortaya çıktığı net olarak belli değildir. Fakat aileden gelen bir durum olabileceği düşünülmektedir. Çok fazla panik atak yaşayan kilerde agorafobi olabilir. Panik atakta da kişi korku patlaması yaşar. Fakat bu durum uzun sürmez. Bu durumlarda yaşanan korkunun gerçek bir korku olması geremez. Nedensiz korkulardan da bu yaşanabilir.

 

Agorafobi yaygın bir sorun değildir. Hatta nadir yaşanır. Örneğin ABD’ deki istatistiklere göre her 100 kişiden 1 tanesinde agorafobi görülebilmektedir. Bu sorun gençlerde be genç yetişkinlerde daha yaygın bir sorundur.

 

Agorafobi belirtileri nelerdir?

 

Agorafobik bir kişi kendisi için korku öznesi olan bir durumla karşılaştığı zaman genelde şu belirtileri yaşar:

 

Hızlı kalp çarpıntısı

Terleme, titreme

Nefes darlığı

Sıcak veya üşümüş hissetme

Mide bulantısı veya ishal

Göğüs ağrısı

Yutkunmada problem

Baygınlık hissi ve baş dönmesi

Ölüm korkusu

 

Agorafobi teşhisi

 

Yukarıdaki belirtilerin birçoğu kalp hastalığı ve solunum problemleri gibi birçok tıbbi sorunla benzerdir. Bu nedenle agorafobi sorununu yaşayan kişiler ilk zamanlar kalp hastalığı gibi sorunları olduğunu düşünerek bu anaçla doktora giderler. Tabi tektiler sonucunda hekim gerekli teşhisi koyacaktır.

 

Hekim teşhisi koyarken aşağıdaki soruları da sorabilir:

 

Evden çıkarken korku veya stres yaşıyor musunuz?

Bazı yerlerde olmaktan veya bazı durumlardan özellikle kaçıyor musunuz?

Bu gibi durumlar olduğunda neler yaşıyorsunuz ve neler hissediyorsunuz?

 

Hekim ayrıca tıbbi bir sorun olup olmadığına dair karar verebilmesi için bazı fiziksel testler de yapabilir.

 

Agorafobi tedavisi

 

Agorafobi tedavisinde genelde terapi, ilaç kullanımı veya her ikisinin bir kombinasyonu uygulanır. Ayrıca agorafobik bir kişinin tedavisinde kendisini iyi hissetmesine yarayacak şekilde evde bazı şeyler de yapılmaktadır.

 

Terapi yöntemi olarak bilişsel terapi yöntemi kullanılabilir. Bu terapide kişinin paniğe ve korkuya neden olan korularıyla veya durumlarıyla yüzleşmesi konusunda çeşitli yollar öğretilir. Bu yeni yollar kişinin daha az korkmansa yardımcı olur. Agorafobik kişiye ayrıca rahatlama ve nefes alma teknikleri de öğretilir. Bunlar da yardımcı olmaktadır.

 

İlaç tedavisi olarak hekimin agorafobi için önerebileceği birçok ilaç vardır. Bunlar genelde antidepresan ve anksiyete ilaçlarıdır. İlaç tedavisine genelde düşük dozlarla başlanır. Daha sonra dozlar artırılır. Kişi zamanla kendini daha iyi hisseder. Bu ilaçlar beyinde iyi hissetmeyi sağlayan kimyasalın ( serotonin ) artmasına yardımcı olur.

 

Bu ilaçlar muhtemelen 6 ay ile 1 yıl arasında kullanılır. Eğer kişi kendini iyi hissediyorsa ilaç kullanımı zaman içinde azaltılır ve kesilir.

 

Agorafobide kişinin evde de bazı adımlar atması gerekir. Örneğin yaşam şekli değişiklikleri oldukça önemlidir. Düzenli egzersiz yapmak ve sağlıklı bir diyet uygulamak faydalıdır. Kafein ve alkol tüketimi sınırlandırılmalıdır. Kafein ve alkol agorafobi belirtilerini daha da kötüleştirebilir.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu