Adet Öncesi Sendromu

Adet Öncesi Sendromu

Adet öncesi sendromu kadınların hemen hemen hepsinin yaşadığı bir sorundur. Yaşamın çeşitli dönemlerinde ortaya çıkabilir. Fakat bu dönemler içinde en çok da menopoz dönemi yaklaşırken daha şiddetli etkiler gösterir.


Adet öncesi sendromunun belirtileri nelerdir?

 

Adet öncesi sendromunun birçok belirtisi olmasına rağmen en sık görülen belirtiler şunlardır: Kilo artışı, duygusal değişimler, cinsel isteksizlik, saldırganlık, asabiyet, yorgunluk, gerginlik, şişkinlik, uyku sorunları, baş ağrısı, su tutulması, pelvis bölgesinde ağrı, duygusal hassasiyet, ağlamalar, kas krampları, bazı yiyeceklere karşı aşırı istek duyma gibi belirtileri vardır.

 

Adet öncesi sendromu neden görülür?

 

Adet öncesi sendromunun görülmesinin temel nedeni hormonlardır. Adet döngüsünün 2. yarısında östrojen ve progesteron hormonları arasında aşırı dengesizlik durumundan dolayı ortaya çıkar. Bu aşırı hormonal dengesizlik yukarıda belirtilen fiziksel ve zihinsel belirtilerin görülmesine yol açar. Tabi her kadın bu belirtileri çeşitli şekillerde ve şiddette yaşayabilir.

 

Adet öncesi sendromunun belirtilerine karşı ne yapmalıdır?

 

1. Yapılması gereken şeylerden ilki diyet uygulamaktır. Yukarıda belirtilen belirtilerden, yorgunluk, gerginlik, asabiyet, duygu değişiklikleri gibi sorunların çözümü için kan şekerini normal düzeyde tutmak gerekecektir. Bunun için de öğünleri zamanında ve aksatmadan yemek; enerji veren makarna, kepekli ekmek, karbonhidratlar v.b. tüketmek gerekir.

 

Beslenirken tatlılardan ve çikolatadan uzak durulmalıdır. Bunlar kan şekerinde düzensizliklere yol açar. Kafeinli içecekler tüketilmemelidir. Bunlar kişiyi daha huzursuz ve endişeli yapar. Ayrıca uyku sorunlarını artırarak, uyumayı güçleştirir. Alkol de kesinlikle kullanılmamalıdır.

 

Tüketin yiyeceklerdeki yağ oranı düşük olmalıdır. Ayrıca lif yönünden zengin besinler tüketilmelidir. Bol sebze, meyve ve tahıl ürünleri tüketmek oldukça faydalı olacaktır. Bu tür beslenme şekli kadınlarda daha az adet öncesi sendromu yaşanmasına yardımcı olur.

 

2. Egzersiz yapmak da adet öncesi sendromun belirtilerini hafifletir. Adet dönemine yakın bir zamanda özellikle egzersize başlamak faydalı olacaktır. Düşük tempoda koşu, bisiklet sürme, yüzme ve aerobik hareketler yapılabilir.

 

3. Aşırı yorucu ve stres yaratan şeylerden de uzak durulmalıdır. Bunlar da adet öncesi sendromunun belirtilerinin şiddetini artırabilecek şeylerdir.

 

4. Vitamin desteklerinden faydalanmak da adet öncesi sendromunun belirtileri için iyi gelecektir. Bu amaçla günlük 50 mg B6 vitamin takviyesi alınabilir.

 

5. Kadınlarda magnezyum minerali eksikliği görülebilmektedir. Yine alınacak günlük 400 mg  magnezyum desteği bu belirtileri hafifletebilir.

 

Not: Vitamin ve mineral destekleri hekim tavsiyesiyle alınmalıdır.

 Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu