50 Yaşından Sonra Kadınlar İçin Egzersizler

50 Yaşından Sonra Kadınlar İçin Egzersizler

50 yaşından sonra egzersizin faydaları?

Eğer 50 yaşından önce de düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız 50 yaşından sonra da bu konuda muhtemelen zorlanmayacak ve düzenli olarak egzersize devam edeceksinizdir. 50 yaşından önce egzersiz yapmıyorsanız da egzersize başlamak için asla geç değildir ve düzenli olarak egzersiz yapabilirsiniz.

50 yaşından sonra egzersiz yapmanın sizin için birçok faydası vardır. Örneğin menopoz belirtilerini daha hafif düzeyde yaşayabilirsiniz. Sıcak basmaları, eklem ağrıları, depresyon ve uyu problemi gibi sık görülen menopoz belirtilerini düzenli egzersizle daha hafifi yaşamanız mümkündür.

Egzersiz ayrıca 50 yaşından sonra daha bir risk haline gelen kalp hastalıkları, osteoporoz, diyabet gibi sorunlara karşı riskinizi azaltır. Kilonuzu kontrol altın alarak obezite riskinizi düşürür.

Yapılan araştırmalar yaşlanmanın getirdiği birçok sorunda hareketsiz bir yaşam sürmenizin de etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Yaşamları boyunca egzersiz yapan kadınlar 55 yaşına geldiklerinde bile biyolojik olarak 35 yaşında olabilirler.

Tüm bunlar için düzenli bir egzersiz programına ihtiyaç vardır.

50 yaşından sonra hangi egzersizleri yapmalı?

Öncelikle egzersize başlamadan önce hekiminizle görüşmenizde fayda vardır. Eğer 40 yaşının üzerindeyseniz veya kalp hastalığı için risk faktörlerine sahipseniz ( sigara içmek, yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol, diyabet veya aile geçmişi ) egzersiz öncesi hekiminizi görmeniz özellikle önemlidir.

Tam bir egzersiz programı aerobik egzersizleri, kas güçlendirme hareketleri ve vücuda esneklik kazandıran germe hareketlerini içermelidir.

Aerobik egzersizler: Yürümek, hafif koşu, dans egzersiz aerobik egzersizler olarak yapılabilir. Bu egzersizler vücudumuzdaki büyük kasları çalıştırırlar. Kardiyovasküler sisteme faydaları olduğu gibi kilo kontrolüne de yararlar. Bu egzersizleri haftada 3 – 4 defa ve her seferde 2 0 – 30 dk kadar çalışmanız oldukça fayda sağlar.

Kas güçlendirme egzersizleri: Ağırlık kaldırma çalışmaları yapmanız duruşunuzu olumlu yönde etkileyeceği gibi kuvvetiniz de artıracaktır. 2 şer kiloluk ağırlıklarla önce 8 defa sonra zaman ilerledikçe 10, 12 defa ağırlığı kaldırarak ilerleyebilirisiniz. Ağırlık kaldırma işlemini her iki elinizle de sırayla uygulayın.

Germe egzersizleri: Germe egzersizleri vücudunuzu daha esnek yapar ve eklemlerinize faydası vardır. Kas ağrılarınızı ve yaralanma riskinizi azaltır. Germe hareketleri olarak yoga ve pilates oldukça uygundur. Bunlar ayrıca dengenizi de geliştirir.

Egzersiz için fırsat yaratabilirsiniz

Yukarı da belirtilen programlı egzersizlerin dışında hareket için fırsat yaratmanız gerekir. Örneğin aşağıdaki örnekleri uygulayarak yaşamınızdaki hareketi artırabilirsiniz.

Evinizde evcil hayvan besliyorsanız onu her gün yürüyüşe çıkarın.

Arkadaşlarınız ve ailenizden kişilerle dışarıda yürüyüş etkinliği düzenleyin.

Mümkün olduğunca asansör yerine merdivenleri kullanın.

Kısa mesafelere arabanız yerine yürüyerek gidin.

Yürümek için kendinize fırsat yaratın.

Bir sporla meşgul olun ( basketbol, tenis v.b. )Diyet ve Beslenme

Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir, Nasıl Zayıflarsınız?

Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir, Nasıl Zayıflarsınız?

Diyet yapmadan zayıflamanın mümkün olduğuna pek çok insan inanmıyor ya da inanmak istemiyor. Alışagelmiş bilgiler köklü bir destekle alt beyne öylesine yerleşik ki beyin inkar yoluna gitmekte tereddüt içine dahi girmiyor. Kalıplaşmış fikirlerin dışına çıkıp, yeni ufuklar keşfetmekse yine cesur kişilerin süzgecinden geçerek başarı kazanabiliyor.   Zayıflama denildiğinde göz önüne gelen ilk görüntü; diyetisyenlerin hazırladığı, kişiyi hiç tatmin...
Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Diyet

Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Diyet

Karın Yağları Diyeti Nasıl Olur?   Karın bölgesinde bulunan yağların oluşturduğu ve toplumda göbek olarak hitap edilen ve herkesin kurtulmak istediği bu sorundan basit ve kesin bir şekilde kurtulabilirsiniz. Yapılması gerekenleri sıralamadan önce herhangi bir cerrahi işlem ile yağ aldırma durumuna genellikle gerek olmadığını söylemek gerekir. Yapılması gerekenler çok etkilidir.   Şekerden Kurtulmak   Öncelikle şeker tüketiminden vazgeçilmesi...
Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kahve sabahları güne başlamak için harika bir ilk içecektir. Özellikle soğuk kış aylarında dışarıdaysanız içinizi ısıtmada sizi güne dinç bir şekilde hazırlamada oldukça başarılıdır. Fakat kahve gibi kafeinli içecekler sizin kilo vermenize de yardımcı olabilir.   Kafein kilo vermeye nasıl yardımcı olmaktadır?   Bu konuda yapılan araştırma bulgularına göre kafein kilo vermede şöyle bir etkiye sahiptir:   Kafein metabolizmayı hızlandırmakta ve...
Yemek.com Etimek Tarifi

Yemek.com Etimek Tarifi

  Kızım yeni okulundaki arkadaşlarını ilk kez evimizde ağırlamak istedi. Heyecanı yüzünden okunuyordu. Belli ki onlarla arkadaşlığını pekiştirip sıcak bir bağ kurmak için can atıyordu. Onun heyecanı ister istemez bana da yansıdı. Elbette işin bana düşen kısmı onlara sevecekleri yiyecekler hazırlamaktı. Hemen internetin başına geçtim. Yemek.com’da bulduğum etimek tatlısı tam da onların keyfini yerine getirecek cinstendi. Hem lezzeti hem de görüntüsü...
Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz kemiklerde kalsiyum kaybına bağlı olarak gelişen bir kemik hastalığıdır. Osteoporoz sorununu yaşayan kişilerde kemik kırılmaları daha çok görülür. Özellikle kilolu kişiler daha riskli bir grupta yer almaktadır. Osteoporoz yaşlı insanlarda yaygın görülen bir sorundur. Osteoporoz kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığı için kemik sağlığını sağlamak konusunda kalsiyum minerali önemlidir.   Kalsiyum içeren besinler tüketilmelidir   Mozarella,...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu