4 Adımda Sağlıklı Ve Uzun Yaşam

4 Adımda Sağlıklı Ve Uzun Yaşam

Hiç kimsenin ne kadar uzun ve sağlıklı yaşayacağı ile ilgili bir garanti olmasa da yaşamında sağlıklı tercihler yapan insanlar diğerlerine göre daha uzun ve sağlıklı yaşamaktadırlar.

 

Hayatta sağlıklı seçimler yaparak yaşam kalitesini yükseltme ve böylelikle sağlıklı ve uzun yaşamak mümkündür. Sağlıklı ve uzun yaşam için atmanız gereken adımlar aşağıda belirtilmiştir.

 

1. Daha sağlıklı bir diyet

 

Sağlıklı bir diyetle aşırı kalori yüklemeden beslenmeniz mümkündür. Özellikle bu sağlıklı diyette aşağıdaki besinlere yer vermeniz önemle tavsiye edilir.

 

Sebze ve meyveler

Hububatlar

Kabuklu yemişler

Tam tahıllar

Deniz ürünleri

Yağsız veya düşük yağlı süt ve süt ürünleri

 

Sağlık sorunlarına yol açabilecek besinlerden uzak durmanız veya en azından tüketimini oldukça azaltmanız gerekir. Örneğin şeker ve çikolata… Çikolatanın aslında her ne kadar besinsel değerleri olsa da yağ ve şeker düzeyi yüksektir. Çikolata tüketiminde dikkatli olmak ve fazla tüketmemek gerekir.

 

Kola gibi besinsel değeri olamayan içeceklerden uzak durmanızda fayda vardır. Ayrıca şeker eklenmiş içecekleri de tüketmemelisiniz. Trans yağlar ve rafine edilmiş tahıllardan uzak durun.

 

2. Yemeklerde sağlıklı seçimler yapın

 

Yemeklerde sağlıklı seçimler yapmanız sağlıklı ve uzun yaşamınıza katkı sağlayacaktır. Örneğin yumurtayı yağda pişirmek yerine haşlayarak tüketmeniz daha faydalıdır. Patatesi kızartmanız yerine haşlamanız veya fırında pişirmeniz daha sağlıklıdır. Yemeklerde katı yağlardan uzak durmalısınız. Bir seferde çok fazla yemek yememelisiniz. Daha sık fakat daha az yemeniz faydalıdır. Yemekleri yavaş ve iyi çiğneyerek yiyin.

 

3. Sağlıklı yaşam için egzersiz

 

Egzersizlerin ciddi hastalık riskini düşürdüğüne dair birçok bilimsel kanıt bulunmaktadır. Egzersiz özellikle aşağıdaki hastalıkların riskini düşürmektedir.

 

Kalp hastalığı

Tip 2 diyabet

Kanser

Depresyon

Bilişsel gerilemeler

 

Egzersiz kilo vermenize oldukça yardımcı olacağı gibi günlük olarak aldığınız kalori düzeyini de düşürmenizde fayda vardır.

 

Günlük yaşamınızda daha aktif bir yaşam sürmeniz fazla kilo sorunu yaşama riskinizi düşürecektir.

 

Egzersizi haftada ortalama 150 dk olarak planlamanız iyidir. Yani haftada 5 gün ve her gün de 30 ar dk lık egzersizler kilo vermenizde ve normal kilonuzu korumanızda faydalı olacaktır.

 

Egzersiz olarak tempolu yürüyüşler, ev işleri, bisiklet binme, yüzme gibi egzersizler yapabilirsiniz.

 

4. Sigarayı bırakın

 

Kaç yaşında olursanız olun sigarayı bırakmak için asla çok geç değildir. Sigaradan uzak durmanız sağlıklı ve uzun bir yaşam için olmazsa olmazlardandır. Bunun için birçok neden bulunmaktadır. Örneğin:

 

1. Son sigaradan 20 dk. içinde sigara içen kişinin kalp atış hızı düşer.

2. Sigarayı bıraktıktan 12 saat sonra kandaki karbon monoksit düzeyi normale döner.

3. Sigarayı bıraktıktan 2 hafta – 3 ay arasında sigarayı içen kişinin kalp krizi riski düşmeye başlar ve akciğer fonksiyonları da gelişmeye başlar.

4. Sigarayı bıraktıktan sonra koroner kalp hastalığı riski yarı yarıya azalır.

 

Önemli hastalıklarınız olsa bile ve eğer halen sigara içiyorsanız sigarayı bırakmanız yine size oldukça fayda sağlayacaktır. Bu hastalıklarınızdan dolayı gördüğünüz tedavilerin başar şansı yükselecektir.

 

Eğer sigarayı bırakmakta zorlanıyorsanız aşağıdaki stratejileri deneyin:

 

1. Sigarayı bırakmanız için bir nedenler listesi yapın

2. Sigarayı bırakmak için kendinize bir tarih verin.

3. Sigarayı bırakmakla başa çıkmak için kendinizi hazırlayın.

4. Aile bireylerinize ve arkadaşlarınıza sigarayı bırakma planınızı anlatın.

5. Çevrenizi size sigarayı içmeyi hatırlatacak şeylerden temizleyin. Kül tabaklarını, çakmakları ortadan kaldırın. Mümkünse sigara içilen ortamlara girmemeye bakın.

 

Sağlıklı ve uzun yaşam için sağlıklı seçimler yapmak ve sağlıklı yaşamaya çalışmak her zaman kolay olmayabilir. Kimi zaman zorlanabilirsiniz. Bazen nefsiniz galip gelebilir. Fakat her zaman büyük resmi hatırınızdan çıkarmamanız gerekir. Büyük resimde sizin genel hedefiniz durmaktadır. Bu hedefinizi aklınızdan çıkarmayarak tercihlerinizi olumlu yönde yapmalısınız.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu